Badanie IX edycja 22.12.2018 - 28.12.2018

28 grudnia 2018

Strony internetowe przyspieszyły, jak nigdy dotąd

Najpopularniejsze polskie serwisy internetowe, po raz pierwszy od wielu lat, ładują się znacznie szybciej. Rekordzistom zajmuje to mniej niż sekundę! To wnioski z najnowszych badań firmy Hostersi, która wzięła pod najczęściej odwiedzane strony w sieci.

Najszybszym serwisem w badaniu okazał się money.pl z czasem 0,6 sekundy, choć niewiele gorzej wypadły serwisy informacyjne wp.pl i onet.pl z czasem 1 sekundy oraz otomoto.pl z czasem 1,2 sekundy. Najwolniej w całym zestawieniu ładował się serwis filmweb.pl z czasem 3,8 sekundy, facebook.com z czasem 2,9 sekundy oraz naszemiasto.pl z czasem 2,8 sekundy.

– Patrząc na tegoroczne wyniki badania szybkości ładowania najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce, można odnieść wrażenie, że ich wydawcy wzięli sobie do serca zeszło roczne wyniki i dokonali optymalizacji, tak żeby jak najszybciej trafić do internautów. Należy przede wszystkim pochwalić serwisy informacyjne, które bardzo mocno przyśpieszyły: onet.pl i wp.pl – mówi Mariusz Juszczyk z firmy Hostersi.

Warto też zwrócić uwagę na czas ładowania pierwszej użytecznej wersji strony (first visual change), gdzie bezkonkurencyjny okazał się serwis onet.pl z czasem ładowania 0,2 sekundy, a zaraz po nim uplasowały się serwisy wikipedia.org, google.pl i interia.pl z czasem 0,3 sekundy. Na końcu stawki znalazły się wp.pl z czasem 0,7 sekundy oraz facebook.pl z czasem 0,6 sekundy. Należy podkreślić, że najgorszy czas w roku 2018, a więc 0,7 sekundy i tak było 0,1 sekundy lepszym wynikiem od najszybszego serwisu w 2017 roku, który to należał do google.pl i wynosił 0,8 sekundy.

Podstawą wyboru serwisów do badania był ranking Gemius/PBI za październik 2018. Dla każdej lokalizacji testowany był pojedynczy adres URL i mierzony był czas do załadowania użytecznej wersji strony z niezbędnymi jej elementami i odwołaniami zewnętrznymi oraz czas końcowy z załadowanymi wszystkimi elementami, skryptami i odwołaniami. Testy zostały przeprowadzone z 3 lokalizacji, dwóch w Polsce (Warszawa, Rybnik) i jednej z zagranicy – Frankfurtu (chmura Amazon Web Services).

Pobierz raport z badania

Case Studies
Referencje

Rekomendujemy firmę Hostersi Sp. z o.o. jako odpowiedzialnego i wykwalifikowanego partnera, dbającego o wysoki poziom obsługi klienta. Zlecenie zostało wykonane profesjonalnie, według najlepszych standardów, w bardzo krótkim czasie.

Paweł Rokicki
Managing Director
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.