Migracja do Amazon Web Services aplikacji i serwisów DANONE

19 sierpnia 2021

migracja do amazon web services aplikacji i serwisów Danone

DANONE to lider w tworzeniu wartościowych produktów, oferowanych w kategoriach istotnych dla prawidłowej diety oraz odpowiadających na wyjątkowe potrzeby żywieniowe pacjentów. Należą do nich: produkty mleczne i pochodzenia roślinnego, woda i napoje oraz żywienie specjalistyczne, czyli żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także żywienie medyczne dla osób chorych.

 

Wprowadzenie

Dla wszystkich spółek DANONE z regionu DACH, wykonaliśmy migrację rozproszonych i nieustandaryzowanych infrastruktur, obsługujących kilkaset aplikacji, domen i subdomen do chmury AWS. Nasze działania doprowadziły do konsolidacji zasobów, zmniejszenia długu technologicznego, uporządkowania kosztów związanych z zasobami oraz znacząco przyspieszyły proces budowy infrastruktur dla nowych projektów.

Wyzwaniem, z jakim mierzył się Klienta, była niezwykle rozproszona infrastruktura, w ramach której wiele różnych, niezależnych od siebie agencji, tworzyło aplikacje napisane w różnych językach, korzystając z różnych hostingów i wersji oprogramowania. Ze względu na to rozproszenie, pojawiła się potrzeba większej transparentności kosztów. Kolejnymi kluczowymi potrzebami było usprawnienie procesu zgłaszania usterek i awarii,  w tak  podobnie z resztą, jak ułatwienie tworzenia infrastruktury dla nowych projektów, które w przypadku spółek DANONE  w regionie DACH, pojawiają się regularnie.

Rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem problemu, z którym zgłosił się do nas Klient, była migracja wszystkich zasobów do chmury AWS. Ze względu na bardzo wysoką złożoność projektu, wynikającą przede wszystkim z ogromnej ilości domen i ich zróżnicowania pod kątem wykorzystywanej technologii, zdecydowaliśmy, że proces migracji zostanie podzielony na dwie części. W pierwszej, przenieśliśmy wszystkie zasoby Klienta do izolowanego shared hostingu, w drugiej natomiast, zajęliśmy się migracją poszczególnych grup domen i aplikacji do AWS EC2. Finalnie cała infrastruktura to około 50 skalowalnych maszyn wirtualnych. Wszystkie zasoby Klienta znajdują się w jednym regionie (Frankfurt), natomiast backupy Disaster Recovery całej infrastruktury, zgodnie z wolą Klienta, przechowywane są w innym regionie na terenie Unii Europejskiej. Po zakończeniu migracji, wdrożyliśmy również Amazon Simple Notification Service (SNS) do obsługi komunikacji mailowej. Następnie przygotowaliśmy skrypt, dzięki któremu Klient w bardzo krótkim czasie może wygenerować pełne zestawienie swoich aktualnych zasobów (skonfigurowane domeny, typy instancji, nazwy instancji, lista domen per instancja, itp.), natomiast w celu przyspieszenia procesu konfiguracji nowych infrastruktur, wypracowaliśmy z Klientem własny, ujednolicony standard komunikacji. Między innymi dzięki temu, udało się skrócić czas tworzenia infrastruktur dla nowych projektów z tygodni do godzin.

 

"Hostersi zapewniają wsparcie administracyjne dla chmurowej infrastruktury wszystkich spółek DANONE z regionu DACH w Amazon Web Services. Jesteśmy pod dużym wrażeniem profesjonalizmu, jakości usług i kompetencji zespołu Hostersi."

 

Marek Nadra

Business Solution Manager Supporting the Enterprise, DANONE

Podsumowanie

Migracja infrastruktury do chmury AWS, pozwoliła Klientowi uporządkować i ustandaryzować zasoby, a także uzyskać pełną przejrzystość kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury. Z technicznego punktu widzenia, niezwykle ważna okazała się skalowalność nowej infrastruktury, ponieważ około 40% stron internetowych wszystkich spółek Danone z regionu DACH, dedykowanych jest okresowym kampaniom marketingowym, co wprost oznacza, że ich funkcjonowanie jest ograniczone w czasie, a generowany ruch jest bardzo nieregularny. Skalowalność sprawia, że zasoby mogą być w kilka minut dostosowane do aktualnych potrzeb. Uproszczenie procedur i wprowadzenie ujednoliconego systemu komunikacji, odciążyło zespół Klienta, ponieważ dzięki temu nasz zespół mógł wziąć na siebie komunikację z zewnętrznymi software housami, odpowiedzialnymi za tworzenie aplikacji dla naszego Klienta.

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Zobacz również:

Migracja bazy danych MySQL do Amazon Aurora platformy Landingi.com

Nowa infrastruktura w AWS dla Omnipack z użyciem IaC

Migracja serwisu edukacyjnego EduNect do chmury AWS

Cyfrowa transformacja Modento z użyciem AWS w celu spełnienia wymagań HIPAA

Infrastruktura chmurowa i wsparcie DevOps dla Medonetu na czas pandemii COVID-19

Case Studies
Referencje

Zespół Hostersi błyskawicznie reaguje na nasze potrzeby, jest bardzo elastyczny, a przy tym dostarcza najwyższej klasy rozwiązań technologicznych. Polecam firmę Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera.

Paweł Grzebyk
Marketing & E-commerce Director
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.