Projekt i budowa infrastruktury w chmurze AWS dla Instytucji Rządowej na zlecenie Britenet.
Britenet to wiodący polski Software House który od ponad 17 lat w ramach usług outsourcingowych zajmuje się tworzeniem oprogramowania, obsługując ponad 200 Klientów z całego świata, trafiając do sektora finansów, bankowości, edukacji, energetyki czy ubezpieczeń. W tej chwili zespół Britenet to ponad 1036 osób, pracujących w 9 biurach na terenie Polski i Niemiec.
Cel
Celem omawianego projektu było stworzenie infrastruktury służącej do obsługi aplikacji zamówionej przez jedną z Instytucji Rządowych. Zamawiający przewidywał, że ruch generowany przez użytkowników aplikacji będzie nieregularny z momentami bardzo wysokiego natężenia. Najważniejsze z szeregu wymagań stawianych przed infrastrukturą to wysokie bezpieczeństwo, skalowalność, multiregionalonść, łatwość replikacji czy Disaster Recovery. Początkowo wymogiem Klienta było również „postawienie” infrastruktury w ramach klasycznej serwerowni. Szybko jednak udało nam się przekonać zmawiającego, że rozwiązaniem lepszym pod każdym względem, będzie wykorzystanie chmury AWS.
Współpraca i wdrożenie
W momencie rozpoczęcia współpracy Britenet posiadał już gotową, opartą o mikroserwisy aplikację, niemalże przygotowaną do wdrożenia.
Infrastruktura, którą przygotowaliśmy na potrzeby aplikacji, oparliśmy na AWS EKS, który idealnie nadaje się do zarządzania kontenerami uruchamiającymi kod aplikacji stworzonych w oparciu o mikroserwisy. Jako bazę danych wykorzystaliśmy Amazon RDS Elasticache, a do zarządzania ruchem Amazon Load Balancer. Żeby zapewnić pełną automatyzację procesu budowy kolejnych środowisk, wykorzystaliśmy Terraform i podejście Infrastructura as Code. Stworzyliśmy w ten sposób mechanizm gwarantujący łatwe i spójne wdrażanie kolejnych środowisk, jednocześnie eliminując ryzyko „czynnika ludzkiego”.
Finalnie powstała infrastruktura składająca się z 4 środowisk, która bardzo szybko poddana została testowi automatycznej replikacji. Kilka dni po stworzeniu pierwszego środowiska pojawiło się zapotrzebowanie na drugie – bliźniacze, które miało posłużyć na potrzeby bardzo podobnego projektu. Dzięki wykorzystaniu Terraforma, nowa, bliźniacza infrastruktura była gotowa do pracy po zaledwie dwóch dniach.
Po zakończeniu prac związanych z infrastrukturą zaangażowaliśmy się w pomoc we wdrożeniu podejścia CI/CD przy uruchamianiu aplikacji.
Korzyści
Wykorzystanie rozwiązań chmurowych zamiast klasycznej serwerowni pozwoliło nam już na samym początku zrealizować najpoważniejsze wymagania związane z multiregionalnością infrastruktury, disaster recovery czy skalowalnością. Zdefiniowanie infrastruktury za pomocą kodu zapewniło Klientowi spójność i powtarzalność w procesie budowy kolejnych infrastruktur. Wykorzystanie Terraforma umożliwiło również szybkie skalowanie infrastruktur w zależności od aktualnych potrzeb, pozwoliło śledzić wprowadzone zmiany, definiować najlepsze praktyki związane z bezpieczeństwem i zgodnością przepisami, a także automatyzować procesy (również odzyskiwania danych po awarii), pozwalając tym samym zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Podsumowanie
Cały przebieg prac realizowanych wspólnie z Britenet po raz kolejny pokazał nam, jak naturalny i komplementarny przebieg mają nasze współprace realizowane z Software Housami. Mimo ogromnej struktury po stronie Klienta, komunikacja i płynność działań między naszymi zespołami pozwoliła nam sprawnie dostarczyć niezawodną, skalowalną, bezpieczną i łatwą w replikacji infrastrukturę w chmurze AWS, spełniającą z nawiązką wszelkie wymogi stawiane przez zlecającą projekt Instytucję Rządową. Po zakończeniu prac nad infrastrukturą świadczymy dla Klienta usługi rozwoju i zarządzania środowiskiem w AWS.
PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Czytaj również:
Przejęcie opieki i projekt infrastruktury w chmurze AWS dla ZTM Warszawa
Projekt i wdrożenie środowiska w chmurze AWS dla aplikacji mobilnej Droids on Roids
Budowa infrastruktury w podejściu IaC dla Future Point