Migracji środowisk finansowana ze środków pozyskanych w ramach programu AWS Migration Acceleration Program (MAP)

14 listopada 2024

Klient, którego przypadek opisujemy w poniższym tekście to polski softwarehouse, który koncentruje się przede wszystkim na wdrażaniu rozwiązań związanych z branżą logistyki międzynarodowej.  Jedna z aplikacji stworzonych i obsługiwanych przez Klienta, pozwoliła m.in. na obsłużenie kilku milionów przesyłek realizowanych pomiędzy Azją a Europą. Softwarehouse działa również w obszarze ecommerce, wdraża systemy CRM i aplikacje mobilne. Wspólnie z Klientem przechodzimy proces migracji do chmury wspierany przez AWS MAP (Migration Acceleration Program), który finansuje znaczną część kosztów związanych z migracją oraz oferuje zwrot środków w kredytach jako zniżki na zasoby w AWS.

Początek współpracy i MAP

Z Klientem współpracujemy przy wybranych projektach od ponad 5 lat. Zróżnicowanie Klientów obsługiwanych przez Softwarehouse spowodowało, że aplikacje i oprogramowanie tworzone dla Klientów z biegiem czasu stawało się coraz bardziej rozproszone po wielu różnych środowiskach utrzymywanych u kilku Vendorów. Wraz z rozwojem firmy, napływem kolejnych zleceń i dynamicznym skalowaniem dotychczas utrzymywanych aplikacji, tego typu rozproszenie stawało się rozwiązaniem uciążliwym, które nie pozwalało wykorzystać pełni potencjału prowadzonego biznesu.

W tym momencie Klient rozpoczął poszukiwania możliwości migracji wszystkich środowisk w jedno miejsce, w którym stworzone będą nowoczesne infrastruktury pozwalające na dynamiczne skalowanie, dostosowane do zmieniających się potrzeb, nie wymagające przy tym wielkiego nakładu pracy własnej (głównym założeniem klienta było możliwie jak największe odcięcie się od kwestii infrastrukturalnych i skupienie na pracy nad aplikacjami).

Na jednym ze spotkań przedstawiciel Klienta podzielił się z nami chęcią reorganizacji struktury swoich środowisk i w ten sposób rozpoczęliśmy wspólnie realizację Migration Acceleration Program (MAP).

AWS MAP to program migracyjny przeznaczony dla Klientów w Polsce, który pomaga w migracji pierwszych środowisk do AWS – organizacyjnie, technicznie oraz finansowo.

 Migration Acceleration Program (MAP), dzieli się na 3 etapy:

  1. Assess, w którym AWS może sfinansować prace Hostersi związane z przygotowaniem Państwa do migracji – warsztaty, ewaluacja środowisk, które warto zmigrować do chmury, stworzenie Project Plan, Migration Readiness Assessment (warsztat analizujący gotowość do migracji i wyznaczający obszary, które jeszcze należy zaadresować), ale też pomoc w ewaluacji wymogów security, czy compliance. Zakres prac ustalamy wspólnie z Klientem.

 

  1. Mobilize, w którym możemy sfinansować w 50% prace Hostersi związane przygotowaniem Landing Zone, zaplanowaniem migracji, szkoleniem pracowników, przeprowadzeniem pierwszych migracji do chmury.

 

  1. Migrate & Modernize – na tym etapie oferujemy obniżenie kosztów dzięki kredytom na wykorzystane serwisy AWS.  Zwrot między 20 a 50% kosztu pierwszego roku, za nowo zmigrowane środowiska – wysokość zwrotu zależy od rodzaju finalnie wybranych usług w AWS.

 

Rozpoczęcie procedur MAP’owych – faza assess

Pierwsza faza procesu to przede wszystkim weryfikacja gotowości firmy do migracji do chmury AWS pod kątem technologicznym i biznesowym. Jest to etap, w którym klient nie ponosi żadnych kosztów, a realizowany jest przez pracowników Hostersi. Jest to również czas, kiedy wspólnie z przedstawicielami Klienta analizujemy obecne koszty infrastruktury i jej utrzymania, prognozujemy, ile kosztować będzie środowisko po migracji do AWS, omawiamy dodatkowe możliwości i spisujemy potrzeby wskazane przez Klienta. W przypadku Klienta, którego przypadek opisujemy realizacja tego etapu zajęła nam około 3 miesięcy, a efektem pracy był raport „gotowości do migracji” (Assess Analysis Report) w którym znajduje się m.in. sugerowany przez nas, optymalny plan migracji zasobów do chmury AWS.

 

Etap 2 - faza mobilize

Po omówieniu i zaakceptowaniu przez osoby decyzyjne po stronie Klienta „raportu gotowości” do migracji, rozpoczęliśmy proces „przecierania ścieżek” do faktycznej migracji. Na tym etapie, przy współpracy z naszym Solution Architektem, powstał precyzyjny plan migracji wraz ze schematem środowisk budowanych dla przenoszonych aplikacji. To również na tym etapie zrealizowaliśmy tzw. pilotażową migrację, której założeniem jest wybór potencjalnie najbardziej złożonego środowiska, które przysporzyć może najwięcej problemów w czasie migracji.

Dzięki sprawnej realizacji „pilota” upewniliśmy Klienta, że migracja pozostałych zasobów nie przysporzy nieoczekiwanych problemów, a cały proces uda się zrealizować płynnie i zgodnie z harmonogramem.

 

Etap 3 - Migrate & Modernize

To faza, którą właśnie rozpoczynamy, czyli stopniowa migracja środowisk Klienta AWS. Jej efektami będziemy mogli podzielić się za kilka miesięcy.

MAP od strony technicznej

Cały etap planowania i realizacji wszystkich technicznych aspektów migracji w ramach MAP leżał po stronie naszych Solution Architektów i DevOpsów. To również oni w następnych krokach będą odpowiedzialni za migrację i utrzymanie kolejnych środowisk Klienta. Warto dodać, że jednym z założeń programu MAP jest tworzenie infrastruktur, które pod każdym względem będą nawiązywały do najlepszych, stosowanych praktyk ze szczególnym naciskiem położonym na aspekt bezpieczeństwa (Least previlage, IAM roles, Single sing on), co w przypadku aplikacji dostarczanych przez Software house ma również niebagatelne znaczenie.

Podsumowanie

Wspólnie z Klientem realizujemy proces migracji z wykorzystaniem środków przyznanych przez Amazon Web Services w ramach Migration Acceleration Program. Wartość możliwego dofinansowania sięga 60 000$. Obecnie przeszliśmy wspólnie dwa pierwsze etapy programu i z powodzeniem zrealizowaliśmy pilotażową migrację, rozpoczynając tym samym fazę 3 – właściwą migrację środowisk wskazanych przez Klienta.

 

PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

 

Zobacz również:

Opieka i monitoring infrastruktury w OVHcloud dla firmy Zamel

Projekt i budowa infrastruktury opartej o mikroserwisy i kontenery dla Pagaspot, finansowanej z funduszu AWS dla startupów

Przejęcie opieki i projekt infrastruktury w chmurze AWS dla ZTM Warszawa

Budowa infrastruktury w podejściu IaC dla Future Point

Case Studies
Referencje

Hostersi zrealizowali usługi konsultingowe z zakresu doboru odpowiedniej bazy danych w Amazon Web Services oraz pomyślnie przeprowadzili migrację bazy danych MySQL do Amazon Aurora. 

Tomasz Ślązok
CTO Landingi
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.