Migracja serwisu Clicktrans.pl do chmury AWS

1 października 2021

Migracja serwisu Clicktrans.pl do chmury AWS

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby prywatne i firmy, poszukujące transportu dla dużych przesyłek, z przewoźnikami. Obecnie firma współpracuje z 76 tys. przewoźników, a skala działania serwisu nieustannie zwiększa się w całej Europie.

Geneza współpracy

Głównym powodem, dla którego Klient skontaktował się z nami w sprawie migracji infrastruktury, było niezadowolenie ze współpracy z dotychczasowym vendorem. Dostarczona infrastruktura nie zapewniała odpowiedniej jakości i niezawodności.  Przekładało się to na niestabilną pracę aplikacji Klienta, co realnie wpływało na obniżenie sprzedaży generowanej w ramach serwisu.

Początek naszej współpracy to poszukiwanie najlepszego sposobu migracji. Mimo początkowych sugestii Klienta, żeby cały proces przeprowadzić wyłącznie w trybie „lift&shift”, po kilku spotkaniach, podczas których szczegółowo omówiliśmy problemy, z którymi zmaga się serwis Clicktrans.pl, udało nam się wypracować nieco inne podejście, które poza przeniesieniem serwisu 1:1 do AWS, „uchmurowiło” i usprawniło całą infrastrukturę.

Migracja do AWS

W ramach pierwszego etapu prac, zrealizowaliśmy migrację zasobów Klienta, wykorzystując maszyny wirtualne Amazon EC2 i Load Balancery, których zadaniem było zrównoważenie obciążenia serwisu. Jednocześnie zajęliśmy się wymianą najważniejszych narzędzi zewnętrznych, na serwisy zarządzane przez AWS. I tak system zarządzania bazą danych MariaDB zastąpiliśmy Amazon RDS, MongoDB zamieniliśmy na Amazon S3, natomiast zamiast usługi kolejkowania RabbitMQ, użyliśmy Amazon SQS. Pomimo początkowych obaw Klienta, związanych ze stosowaniem usług zarządzanych przez AWS, po zakończeniu migracji okazało się, że zmiana usług znacząco poprawiła wydajność infrastruktury.

Efektem powyższych działań, było uruchomienie drugiego etapu, w ramach którego, na prośbę Klienta, zajęliśmy się migracją wszystkich możliwych usług do AWS.

Poprawiamy bezpieczeństwo i… SEO

W dalszej części naszej współpracy, uruchomiliśmy dla serwisu Clicktrans.pl Amazon CloudFront, czyli usługę szybkiego dostarczania treści (Content Delivery Network). Głównym podwodem wdrożenia, była chęć poprawy pozycji clicktrans.pl w wynikach wyszukiwarki Google poprzez szybsze ładowanie się serwisu. Działanie Amazon CloudFront polega na buforowaniu plików HTML, CSS, JS i obrazów w tzw. punktach krańcowych, przez co są one szybciej dostarczane do odbiorcy (serwis Clicktrans.pl po uruchomieniu Amazon CloudFront, ładuje się nawet do 70% szybciej), a dzięki temu, sama strona jest znacznie lepiej oceniana przez algorytmy Google, które automatycznie umieszczają ją wyżej w wynikach wyszukiwania. Ponadto Amazon CloudFront pomaga chronić serwis przed różnego typu atakami w tym DoS i DDoS.

Podsumowanie

Dla Clicktrans.pl zrealizowaliśmy migrację zasobów do chmury AWS w podejściu IaC, wraz z wdrożeniem usług zarządzanych przez AWS. Przeprowadziliśmy również szkolnie, mające na celu wprowadzenie zespołu Klienta do pracy z chmurą AWS. Na sam koniec uruchomiliśmy usługę Amazon CloudFornt, której zadaniem jest zapewnienie serwisowi Clicktrans.pl bezpieczeństwa oraz poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Nasze działania pozwoliły ustabilizować pracę aplikacji, zoptymalizowały koszty utrzymania infrastruktury dzięki wykorzystaniu usług AWS.

Case Studies
Referencje

Zespół Hostersi błyskawicznie reaguje na nasze potrzeby, jest bardzo elastyczny, a przy tym dostarcza najwyższej klasy rozwiązań technologicznych. Polecam firmę Hostersi jako rzetelnego i profesjonalnego partnera.

Paweł Grzebyk
Marketing & E-commerce Director
W skrócie o nas
Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań IT w obszarach projektowania infrastruktury serwerowej, wdrażania chmury obliczeniowej, opieki administracyjnej i bezpieczeństwa danych.